František Skála & Třaskavá směs - Rotika
LP
strana A / side A
1. Maníci
2. Houbí Hemr
3. Alice
4. Převlečenej chlap
5. To si piš
6. Půjčovna hlav
7. Platan
strana B / side B
8. Debureau
9. Moře
10. Pochvistník
11. Starý Smokovec
12. Styl dědy
13. Závin
Mira Černý el.kytara, viola a violoncello
Ondra Černý trubka, pozoun a duduk
Petr Nikl bisernica, perkuse
Petr Tichý kontrabas
František Skála zpěv, kytara, kyt.banjo, harmonika, piáno
Po Debutu, který v roce 2021 ve svých 65 letech vydal známý výtvarník a všeuměl František Skála se souborem Třaskavá směs, je tady pokračování. Ještě rozkročenější nad všemi žánry a styly, ještě odvážnější texty, plné slovních hříček, příběhů ze života a dobrých rad. Valčík, country, rock´n ´roll, šanson, blues, ploužák a letos nechybí ani rap; píseň Styl dědy má ambice překonat zatím největší Františkův hit, Husserlovu přednášku. Vše zabaleno nejen v ilustrovaném dvojjazyčném (česko/anglickém) bookletu, ale i ve Skálově originálním projevu. V něm působí vše lehce a hravě, ale přitom je vytvořeno se vší vážností a nekompromisností. Všudypřítomný jemný humor je pak už jen pověstnou třešinkou na dortu. Takové radostné koncertování, ke kterému se ve studiu připojily propracovanější vokály, objevilo se piáno, duduk a dokonce beatbox.
Jak to vidí / slyší autor:
MANÍCI: Jedna kapitola v mé monografii se jmenuje Podhoubí a Oblaka. Oboje krásná slova, za kterými se skrývá prostor a všeprostupující souvislosti. Píseň o andělech. Synonyma pro slovo Rotyka dle Wikipedie – rozruch, výtržnost, kravál, cháska a zběř. Dětská hláška „fintička Hemele". Až v padesáti jsem se dozvěděl, že to byl slavný fotbalista úrovně Kvašňáka. Kena znám, ale jak vypadá Pokémon jsem nikdy nevěděl. Líbí se mi slovo a představa, že je starý. Asi jako představa zestárlého Krista, zahořklého z toho, že odvolal a vykecal se z toho. Šanžánový měňavý oblek je ideál.
HOUBÍ HEMR: Zní to anglicky a dá se na tom vystavět příběh s originální tematikou českého fenoménu houbařství, znějící nepatřičně ve formě americké country.
ALICE: Lewis Caroll v Newyorském metru narazil. Pěkně znějící frázování.
PŘEVLEČENEJ CHLAP: Píseň inspirovaná skutečným zážitkem a pocta textaři Ivo Fišerovi.
TO SI PIŠ: Poskládat do řetězu hodně slov. Já vím, je to kříž.......
PŮJČOVNA HLAV: David Vávra mě poslal SMS, že se mu zdálo, že hráli fotbal u nich v ulici a já jim k tomu hrál píseň „V půjčovně hlav a vrbátových prutů." Vzpomínka na dětství na ulici 60tých let ve Strašnicích.
PLATAN: Píseň o setkávání, převtělování a lásce napříč časem.
DEBUREAU: Z původně rozverně znějícího spojení dvou jmen známých osobností, které se nemohly nikdy setkat, se vyvinul příběh o lásce a přátelství. Prostě vo životě. A v Paříži je myslím podzim.
MOŘE: Zase moře, které tu není. Věčná touha proplétající se ve vlnách melodií. Tohle je opravdu vážné. Tady přestává legrace.
POCHVISTÍK: Krásné české slovo. Obrozenecká náhrada označení prvku nikl, která se na rozdíl od sodíku, dusíku, draslíku neujala. Jak příznačně ale vystihuje mého drahého spoluhráče a jeho obsedantní potřebu toho stihnout co nejvíc a být na několika místech najednou.
STARÝ SMOKOVEC: Nikdo na Slovensku neví, jak ten chlap vypadá, ale představme si ho jako vyžilého sekáče, který to ještě nevzdal.
STYL DĚDY: Mezigenerační vztah. Bez komentáře.
ZÁVIN: A tohle by měla nakonec zpívat celá hospoda, když se večer vydaří a u metra v parčíku končím já – a sám. A svět je krásný. Takovou moc má alkohol – cítit se jako Záááávin.
(Kabinet Records 2023)
Property | Value |
format | LP |