Bohuslav Martinů - Bouquet of Flowers, H 260 / Bohuslav Martinů (1890-1959) - Kytice H 260 (1937) - cyklus skladeb na lidové texty pro smíšený a dětský sbor, sóla a orchestr
1. Overture 01:54
2. His Sister a Poisoner 04:54
3. Idyll 05:59
4. The Little Girl Cowherds 04:51
5. Intrada 01:21
6. His Kind Sweetheart 09:19
7. A Carol 04:04
8. Man and Death 14:16
Jan Novák (1921-1984) - Philharmonic Dances / Filharmonické tance
9. Allegro 05:06
10. Moderato 06:37
11. Vivace 07:09
Kateřina Kněžíková, Michaela Kapustová, Jaroslav Březina, Adam Plachetka
Prague Philharmonic Choir, choirmaster Lukáš Vasilek
Prague Philharmonic Children's Choir, choirmaster Jiří Chvála
Prague Radio Symphony Orchestra, conductor Tomáš Netopil
Bohuslav Martinů and Jan Novák shared similar fates - both of them left their country and wandered around the world. The two composers also had a relationship as a teacher and pupil. Novák referred to his studies with Martinů in New York in 1947 as having had a major impact on his development as a music creator and human. Martinů's influence is palpable in Novák's Philharmonic Dances (Choreae Philharmonicae, 1956), three symphonic fantasies that provide wide scope for showcasing the virtuosity of both the soloists and the groups of instruments. The present recording of the work (the very first made in a studio) helps us to pay off our great debt to Novák, an artist who gave preference to being a "free exile" against having to breathe the oppressive air in his homeland, reigned over by a dictatorial regime. The album's centrepiece is a new account of Martinů's Bouquet of Flowers, a landmark recording of which was made in 1955 by Karel Ančerl, conducting the Czech Philharmonic. The composer never got to hear the piece performed in public yet he had the chance to listen to the gramophone record sent to him at his friend's house at Schönenberg, where he had found a temporary home. Some 60 years later, the Bouquet of Flowers has now been let blossom in its entire beauty by Tomáš Netopil, one of the most distinguished contemporary Czech conductors. Drawing upon traditional Moravian songs as the major and irreplaceable source of inspiration, one that had a marked influence on his singular musical idiom, Martinů solely based his Bouquet of Flowers on folk ballads - and the performers have duly approached it with the loving care and tenderness of seasoned gardeners.
Bohuslav Martinů's Bouquet of Flowers - rediscovered after 60 years.
Bohuslav Martinů a Jan Novák - dvojice skladatelů, které spojuje podobný osud vyhnance a světem bloudícího poutníka, ale také vztah učitele a žáka; Novák na své půlroční studium u Martinů v New Yorku roku 1947 vzpomínal jako na období zásadní skladatelské i lidské formace. Názvuky hudební řeči učitele lze zaslechnout i v jeho Filharmonických tancích (Choreae Philharmonicae, 1956), triptychu symfonických fantazií, jež jednotlivým hudebníkům i nástrojovým skupinám orchestru skýtají široký prostor pro předvedení virtuozity. Tato (vůbec první studiová) nahrávka díla svědčí o našem velikém dluhu vůči skladateli, který se raději stal "svobodným vyhnancem", než by musel dýchat ztěžklý vzduch v zemi ovládané totalitním režimem. Pomyslnou splátkou dluhu je i stěžejní dílo na albu, nová nahrávka Kytice Bohuslava Martinů. Vždyť ojedinělou a referenční nahrávkou díla byl do těchto dnů snímek Karla Ančerla s Českou filharmonií z roku 1955, který si Martinů mohl poslechnout alespoň z gramodesek ve svém náhradním domově na Schönenbergu. Kytici po více než 60 letech nechal "vykvést" v plné kráse Tomáš Netopil, jeden z nejvýraznějších českých dirigentů současnosti. Moravská lidová píseň byla Bohuslavu Martinů tím nejvzácnějším a nenahraditelným pramenem inspirace, který zásadně utvářel jeho nezaměnitelnou hudební řeč a ke kterému se neustále vracel. Kytici nechal vzniknout výhradně z textů lidových balad - a interpreti se této kytice ujali s péčí a citlivostí zkušeného zahradníka.
Kytice Bohuslava Martinů - po šedesáti letech znovu objevená!
(Supraphon 2017)
Property | Value |
format | CD audio |